Myanma va Tailanddagi kuchli zilzila oqibatlari - fotosuratlar
Qutqaruv ishlari davom ettirilmoqda: so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, Myanmaning o‘zida qurbonlar soni 1700 nafarga yetgan va bu miqdor oshishda davom etishi kutilmoqda. Aholi xarobalar ostidan o‘z yaqinlari va qo‘shnilarini izlamoqda.
Myanmada 28 mart kuni ro‘y bergan zilzila va aftershok qurbonlari soni 1700 nafarga yetdi. Bu haqda mamlakat boshqaruvidagi harbiy xunta rahbari Min Aung Hlayng Malayziya bosh vaziri Anvar Ibrohim bilan telefon orqali muloqot chog‘ida ma’lum qildi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, yana 3,4 mingdan ortiq kishi jarohatlangan, 300 nafar atrofidagi kishi bedarak ketgan. Myanmada qutqaruv ishlari davom ettirilmoqda, mamlakatda favqulodda holat e’lon qilingan, hukumat xalqaro hamjamiyatga ko‘mak so‘rab murojaat qilgan. Yer silkinishi Tailand va Xitoyda ham sezilgan, xususan Katta Bangkok aglomeratsiyasi hududiga ham katta talafot yetkazgan, poytaxtda qulagan binolar xarobalarini tozalash ishlari davom ettirilmoqda. Bangkokdagi rasmiylarga ko‘ra, Tailanddagi zilzila oqibatida yigirmaga yaqin kishi halok bo‘lib, o‘nlab kishilar yaralangan, 100 dan ortiq kishi bedarak yo‘qolgan deb hisoblanmoqda. Ikki mamlakatda ham qurbonlar soni yanada oshishi mumkinligi istisno etilmayati. «Meduza» Myanma va Tailanddagi vayrongarchilik aks etgan suratlarni jamladi.